“Każdy może zdradzić każdego.”

Czerwona królowa - Victoria Aveyard

Zaintrygowana okładką, jakże cudownie prostą i znaczącą, sięgnęłam po tę pozycję nie patrząc nawet, czy napisana jest dla młodzieży, czy dla dorosłego czytelnika. Już jednak po paru pierwszych zdaniach wiedziałam, że książka wciągnie mnie do reszty. Nie odczułam, że czytam kolejną pozycję młodzieżową, z której dawno już wyrosłam. Gdyby nie przypominanie mi przez narratora, że bohaterami są tak młode osoby, wcale bym o tym drobnym fakcie nie pamiętała. A już z pewnością problemy tam poruszane nie należą do rozterek typowych dla młodego pokolenia.

 

 

Poznajemy zupełnie inny świat, gdzie ścierają się ze sobą dwie rasy – Czerwoni i Srebrni. Władzę sprawują uprzywilejowani Srebrni, mający wiele nadprzyrodzonych cech – niektórzy super szybkość, inni rządzą metalami, żywiołami. Żyją w luksusie i jedyne, co ich zajmuje to władza, pokaz i pieniądze. Po drugiej stronie barykady jednak mamy Czerwonych, prostych ludzi, żyjących w skrajnej nędzy, wręcz niewolników. I tak właśnie poznajemy główną bohaterkę, Marę, która wykształciła w sobie smykałkę do kradzieży. Pewnej nocy przypadkiem poznaje księcia. I od tego właśnie kończy się jej życie, a zaczyna całe piekło. Nagle odkrywa, że nie jest już typową Czerwoną, choć wciąż w tym kolorze krwawi. Nie jest także Srebrną, posiada jednak ich umiejętności. Szereg podejmowanych decyzji, w imię większego dobra i ochrony najbliższych, kieruje ją wprost przed oblicze króla, zamachu na niego i egzekucji. Próbuje odnaleźć się w świecie, gdzie każdy prowadzi jakąś grę, a ona nie zna ich zasad. Staje się marionetką i nie wie, gdzie leży prawda, ani komu może zaufać. Czasem miałam ochotę ją potrząsnąć – jak można nie zauważyć takich oczywistości. Z drugiej strony rozumiałam doskonale, była przecież zamknięta w obcym dla siebie świecie i za wszelką cenę próbowała przeżyć.

 

Niesamowicie wciągająca pozycja. Nie mogłam się od niej oderwać, co oczywiście kosztowało mnie kolejną nieprzespaną noc. Zaskakująca. Akcja goni akcję. I gdy wydaje się, że wszystko już się układa, kolejna zdrada zmienia bieg wydarzeń. I wiem, że będę wyczekiwać kolejnej części. Końcówka zaskakująca. Co zrobi królowa? Czy Mary i Cal sobie wybaczą? Czy znajdą Innych, nim zrobią to Srebrni? I przede wszystkim – czy wywalczą sobie wolność dla każdego? Czas zmian nadchodzi.

 

Czy polecam? Oczywiście. Czytając, zapomina się o świecie. To nie jest literatura młodzieżowa, a przynajmniej nie tylko. Morderstwa, spiski, zdrady i gdzieś tam odrobina dobroci, miłości oraz nadziei na lepsze jutro.

 

Ocena końcowa: 8/10.

Źródło materiału: http://smag-rekomendacje.blogspot.com